January 16, 2013

shopping & DIY

Doszły farby do tkanin. Nie będę się rozpisywał na ich temat. Jeśli chodzi o malowanie nimi na koszulkach to w przypadku zielonej farby był to koszmar. Ogólnie wypróbowałem jak na razie dwa kolory. Jutro wracam do pracy więc pewnie sprawdzę więcej. Muszę przetestować jak będą zachowywać się w praniu. Wczoraj byłem na poczcie po ćwieki i okulary. Dzisiaj zawitał kurier w kolejną przesyłką. W całkiem sporej paczce znalazłem słodkie gadżety z Hello Kitty. Jeszcze tylko ozdoby do paznokci i to będę już wszystkie zamówienia. W ten weekend wybieram się do Katowic na Intel Extreme Masters, więcej informacji tutaj

Yesterday courier brought me paints for fabric. I'm a little disappointed of green colour. Painting him was nightmare. I tried only two colours but tomorrow I go back to work so I think I'll try next bottles. I wonder what will happen after washing T-shirts. I hope everything will be OK. Yesterday I was on post office for brads and glasses. I have no idea what do with brads. Right now, of course. Maybe tomorrow I'll find concept. Today courier brought me next package. I was so happy! Because barely yesterday they sent me e-mail that they sent package. In the package I found cute Hello Kitty stuff. I'm waiting for nail decorations too. And after this it will be everything for this moment. At the weekend I'll go to Katowice at Intel Extreme Masters. More info here.
Wczoraj zająłem się zamiast projektowaniem, szkicowaniem i wycinaniem szablonów szyciem. Co z tego wyszło? Dwie całkiem urocze kokardki na włosy, które niezmiernie spodobały się mojej współlokatorce Julii. Aż mnie poprosiła, żebym jej takie zrobił. Koszulki także jej się podobały, co mnie bardzo cieszy.

Yesterday instead of design, sketching and sewing cutting templates I did some handmade stuff. What came of this? Two cute hair bows (I think they're cute). My roommate - Julia was delighted when she saw this accessories. She asked me I would do hair bows for her too. She also like shirts which I did last time. Btw. I have to lose some weight. 8kg / 2months. Can I do this? Yep. I think so.

It's not done yet. But Julia and Airu really likes this shirts. Here you find whole project. Model: Airu


My new workplace. More light, more place for stuff.


sweater Next cardigan FUNKY GIRL jeans Goodies shoes CHIX

2 comments:

  1. Mi również podoba się ta koszulka :)
    Pozdrawiam ;**

    ReplyDelete
  2. Czekam na dokończenie koszulki. ~ I mam nadzieję, że sie będziesz bawić dobrze na tym spotkaniu czy zjeździe fanów tej gry. ;3

    ReplyDelete